Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi w podatku dochodowym. Temat głośny i wielu przedsiębiorców liczy na to, że w przypadku nierzetelnych płatników przepisy te ułatwią życie sprzedawcom towarów i usług.
Kiedy jednak możemy skorzystać z takiej ulgi? Czy już w momencie płacenia zaliczki na podatek dochodowy, czy może dopiero w rozliczeniu rocznym?
Oczywiście zakładam, że wszystkie warunki do skorzystania z ulgi na złe długi są spełnione, a jedyna wątpliwość to termin jej rozliczenia.
Zgodnie z przepisem, podstawa opodatkowania:
-
może być zmniejszona o
zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o
zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a
ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie
została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia
dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w
którym upłynęło 90 dni
od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku)
lub w umowie;
-
podlega zwiększeniu o
zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania
do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a
ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie
zostało uregulowane, przy czym zwiększenia
dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w
którym upłynęło 90 dni
od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku)
lub w umowie.
Wyraźnie jest napisane zmniejszenia/zwiększenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy.
Musimy jednak sięgnąć do dalszych przepisów ustaw podatkowych, w których to przychodzi wybawienie.
Dochód stanowiący podstawę
obliczenia zaliczki:
- może być zmniejszony o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta;
- podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane.
To w końcu rozliczamy ulgę w ciągu roku czy w zeznaniu rocznym? Z powyższych przepisów wynika, że możemy rozliczać w ciągu roku. Jednak jeden z warunków, które muszą być spełnione dla zastosowania ulgi mówi: dłużnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji
Czyżby cała ulga wykorzystana w ciągu roku podatkowego została utracona z powodu np. otwarcia likwidacji przez dłużnika?