Nie taki JPK straszny…

Wielu księgowych i przedsiębiorców zadaje pytanie czym tak naprawdę jest plik JPK, co zawiera i jak można sprawdzić jego zawartość. Większość z nich traktuje je jak czarne pudełko, tworzone w tajemniczy sposób przez tajemnicze oprogramowanie i nie należy do niego zaglądać bez magicznych umiejętności. Pozwolimy sobie sprostować… nie taki JPK straszny jak go malują.

Drodzy czytelnicy, usiądźcie teraz wygodnie. Zapraszamy w pełną przygód podróż do wnętrza pliku JPK ;). Na potrzeby tego artykułu użyjemy pliku JPK_FA.

Jak zapewne wielu z Was słyszało, pliki JPK to rodzaj pliku XML, w którym zapisano faktury z zadanego okresu. Brzmi równie magicznie. Czym jest mityczny „plik XML”?

Plik XML to nic innego jak rodzaj pliku tekstowego, w którym za pomocą znaków „<” oraz „>” możemy wskazywać znaczenie wybranych jego fragmentów. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, jednak na potrzeby tego artykułu w zupełności wystarczy. Można zapytać „Dlaczego właśnie XML?”. Już wyjaśniamy. Jest to format, który został zaprojektowany w sposób, który sprawia, że jest on zrozumiały przede wszystkim dla maszyn i może być przez te maszyny w łatwy sposób przetwarzany. Nie oznacza to jednak, że człowiek nie jest w stanie go przeczytać. Otóż człowiek też jest w stanie go przeczytać. Ale kolejno…

Jeżeli zatem plik XML jest plikiem tekstowym to znaczy, że możemy otworzyć go za pomocą najprostszego edytora tekstu jakim jest wbudowany w system Windows notatnik. Spróbujmy zatem otworzyć plik JPK w notatniku. Uruchamiamy zatem Notatnik, wybieramy z menu opcję Plik, następnie Otwórz. W prawym dolnym rogu wybieramy „Wszystkie pliki” i wskazujemy na plik JPK, który chcemy obejrzeć. To co zobaczymy powinno wyglądać jak na zrzucie ekranowym poniżej:

Czasami, w zależności od użytego programu tworzącego plik JPK możemy zobaczyć widok jak poniżej:

Jak widać, wprawne oko jest w stanie z powyższego widoku już coś wartościowego wyczytać. Zanim jednak zaczniemy dalej zgłębiać temat, chciałbym wyjaśnić dlaczego czasami plik jest zapisany w jednej linii, a czasami w wielu.

Różnica wynika z faktu, że wszelkie spacje, tabulacje i znaki nowej linii (czyli tzw. białe znaki) w żaden sposób nie ułatwiają maszynom odczytu plików XML, a zatem również plików JPK. Tak naprawdę białe znaki są dla komputera jedynie balastem, który sprawia, że plik jest nieco większy. Nie da się jednak ukryć, że plik z odpowiednimi wcięciami i znakami znacząco ułatwia czytanie go nam – ludziom.

A jak sobie poradzić jeżeli nasz plik JPK to tylko jedna, wyjątkowo długa, linia? Najprościej posłużyć się przeglądarką internetową. Ja najbardziej lubię Chrome. Otwieram przeglądarkę i za pomocą myszki przeciągam ikonkę interesującego mnie pliku na zakładkę przeglądarki. Efekt widzimy na zrzucie ekranowym poniżej:

Tak zaprezentowane dane pozwalają całkiem łatwo przeglądać zawartość pliku. Jeżeli ponadto skorzystamy ze skrótu klawiszowego CTRL+F, jesteśmy w stanie również przeszukiwać zawartość dokumentu.

Niektóre z widocznych oznaczeń, jak na przykład „tns:AdresPodmiotu” lub „tns:Faktura”, są doskonale zrozumiałe, niektóre takie jak „tns:P_18” są już niestety mniej opisowe. Co oznaczają poszczególne fragmenty to już temat na osobny artykuł.

Komentarze są wyłączone.