Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus to nowość jeżeli chodzi o ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Nowa ustawa wchodząca w życie od lutego nie tylko zmniejszy obciążenia drobniejszych przedsiębiorców, ale także poszerzy ich grono.

Aby skorzystać z opłacania niższych składek należy spełniać określone warunki. Przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG i przychody za poprzedni rok nie mogą przekraczać 120 tys. PLN. Przedsiębiorca musi również wykazać, że w poprzednim roku prowadził działalność gospodarcza co najmniej 60 dni. Jest to więc ulga nie tylko dla zaczynających prowadzenie działalności gospodarczej, ale również dla weteranów. Zasadą jest, że z ulgi można korzystać przez trzy lata w okresach pięcioletnich.

Wykluczeni z tej formy oskładkowania są przedsiębiorcy którzy:

  • w poprzednim roku podatkowym rozliczali się według karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży z VAT.
  • wykonują dla obecnego lub byłego pracodawcy te same zadania jakie były objęte zakresem obowiązków ze stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym
  • podlegają ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnemu także z tytułu innej działalności gospodarczej
  • spełniają warunek do opłacania preferencyjnych składek w ramach ulgi Mały ZUS

Jak ustalić dochód, od którego będą naliczane niższe składki:

  1. Dochód uzyskany w roku poprzednim dzielimy przez ilość dni prowadzenia działalności gospodarczej i wynik mnożymy przez 30 oraz przez współczynnik 0,5. Należy pamiętać, że ustalony dochód nie może uwzględniać kosztów opłaconego ZUS.
  2. Sprawdzamy, czy uzyskany wynik nie jest mniejszy niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (w roku 2020 – 2.600,-zł), ani nie przekracza kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok (w roku 2020 – 5.227,-zł).

Jeżeli w wyniku tych wyliczeń wyszedł wynik niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia, to zwiększamy podstawę naliczania składek do wartości minimalnej.

Składka zdrowotna pozostaje bez zmian i nadal jest naliczana od podstawy 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Komentarze są wyłączone.