Jak nie martwić się kwalifikowaniem różnic kursowych?

Który z księgowych nie zadręcza się ciągłym rozróżnianiem różnic kursowych zrealizowanych i niezrealizowanych. Które dodać do podstawy opodatkowania, a które nie powinny być uwzględniane przy wyliczaniu podatku dochodowego? A na dokładkę są jeszcze dodatnie i ujemne. Co z tym zrobić? Wśród księgowych upowszechniła się metoda wyksięgowywania różnic kursowych niezrealizowanych (z przeszacowań) z początkiem każdego nowego roku obrotowego. No niby działa. A co jeżeli musimy robić np. sprawozdania czy raporty kwartalne, które wymagają bieżących przeszacowań? Dla zrobienia raportu przeszacowujemy, a potem te wszystkie zapisy usuwamy, żeby się nie pomylić przy liczeniu podstawy do opodatkowania? Wszystkie te pomysły są dobre, ale jak mamy kilka czy kilkanaście kont walutowych. A gdy wchodzimy już w dziesiątki, setki a może i tysiące? Tysiące kont walutowych, to wcale nie musi być duża firma. To może być biuro rachunkowe, które obsługuje kilku klientów operujących głównie z zagranicznymi kontrahentami.

Jak ten problem rozwiązać? Większość odpowie: skorzystać z przepisu ustawy podatkowej, który umożliwia rozliczanie różnic kursowych według zasad ustawy o rachunkowości. I z pewnością jest to rozwiązanie. Musimy jednak wiedzieć, że przyjmując taki sposób liczenia różnic kursowych dla potrzeb podatku dochodowego jesteśmy zobowiązani do przeprowadzania badania sprawozdania finansowego za każdy rok, w którym korzystaliśmy z tego przepisu. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty i to niemałe.

Alternatywą na łatwe, proste i bezproblemowe rozliczanie różnic kursowych jest system księgowy FinansNet. Dzięki niemu automatycznie rozliczymy różnice kursowe zrealizowane, dokonamy przeszacowań kont walutowych na określony dzień oraz ustalimy wartość różnic podatkowych. Jeżeli zaistnieje potrzeba zawsze możemy zobaczyć w jaki sposób system wyliczył wartości dla poszczególnych kont czy dokumentów. W efekcie nasz plan kont może mieć już tylko dwa konta dla różnic kursowych: Różnice kursowe dodatnie, Różnice kursowe ujemne. Bez rozróżniania na podatkowe i niepodatkowe.



Komentarze są wyłączone.